Anemostat a kratka wentylacyjna – czyli co do kominka?
Posiadanie własnego kominka to ogromne marzenie wielu osób. Marzenie to zostaje licznie zrealizowane, a szczęśliwcy mogą później spędzać przy kominku zimowe czy jesienne wieczory, rozkoszując się widokiem wesoło trzaskającego ognia.
Sam kominek to jednak o wiele za mało – w domu konieczne jest zamontowanie i innych elementów, niezbędnych dla prawidłowego ogrzewania i zapewnienia bezpieczeństwa w domu. Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie osoby, które montują kominek jest to, czy lepiej wybrać anemostat czy może kratkę wentylacyjną? Odpowiadamy na to pytanie!
Czym jest anemostat?
O kratkach wentylacyjnych słyszeli chyba wszyscy. Ten drugi element jest o wiele mniej znany, więc warto się mu bliżej przyjrzeć. Anemostat to element nawiewny (nawiewnik) lub wywiewny (wywiewnik) przeznaczony do montowania w suficie, będący zakończeniem sieci wentylacyjnej mechanicznej, umożliwiającym kształtowanie strugi powietrza nawiewanego w pożądany sposób. Występuje w wielu różnych wersjach, w tym aktywnej i pasywnej, okrągłej, kwadratowej itp. Nie jest drogi, chociaż wszystko zależy od konkretnego modelu, producenta i od tego jaki jest materiał z jakiego go wykonano.
Co najlepiej wybrać?
Prawda jest taka, że anemostat spełnia podobną rolę do kratki wentylacyjnej. Różnica polega na tym, że kratka zapewnia przewiew w obu kierunkach, podczas gdy w przypadku anemostatów jesteśmy w stanie sami regulować czy ma to być nawiew, wywiew, czy tez obydwa jednocześnie. Jeśli chodzi o funkcje ozdobne, tak jedne, jak i drugie produkty możemy znaleźć w licznych, dekoracyjnych odmianach. Specjaliści twierdzę, że jeśli instalacja kominkowa odnotowuje jakiekolwiek problemy, lepiej jest zainwestować jednak w anemostaty, a jeśli wszystko działa poprawnie, sprawdzi się zwykła kratka wentylacyjna. Jak zatem widać wybór nie jest tak ciężki, jak się to wydaje na pierwszy rzut oka. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości może oczywiście poczytać jeszcze więcej o obydwu produktach (istnieją rozmaite ich modele), ale podstawowe różnice zostały już zarysowane.