Jaki czynniki wpływają na wysokość składki
Dziś inaczej niż kiedyś jesteśmy w stanie samodzielnie obliczyć swoją składkę OC. Wystarczy wpisać w google, kalkulator OC i AC i skorzystać z tego niezwykle przydatnego i wygodnego narzędzia. Musimy tylko przygotować odpowiednie dokumenty oraz informacje, które będą wpływały na wysokość naszej składki.
Przede wszystkim musimy dysponować informacjami, dotyczącymi pojazdu, który jest przedmiotem ubezpieczenia. Chodzi tu głównie o przebieg oraz pojemność silnika. Im wyższy jest przebieg, tym wyższą składkę będziemy musieli zapłacić. Wiąże się to z tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe uznaję, że taki samochód jest mniej sprawny i bardziej awaryjny. W przypadku pojemności silnika obowiązuje ta sama zasada. Im jest ona wyższa, tym więcej trzeba będzie wyjąć z kieszeni pieniędzy. Większa moc oznacza większą, potencjalnie prędkość. Ta z kolei jest powodem większości wypadków drogowych. Zatem potencjalnie samochód z lepszym silnikiem, jest bardziej narażony na zniszczenie. Dodatkowo wypadki drogowe, do których doszło w wyniku rozwinięcia zbyt dużej szybkości, powodują większe uszkodzenia pojazdu. Oznacza to, że ubezpieczyciel będzie zmuszony zapłacić większe odszkodowanie.
Doświadczenie, a wysokość składki
W przypadku właściciela ubezpieczyciel zwraca uwagę na datę urodzenia i datę otrzymania przez nas prawa jazdy. Im młodszy jest kierowca i mniej doświadczony, tym większa składka zostanie mu naliczona. Statystycznie bowiem tacy właśnie kierowcy, odpowiadają za znaczną część wypadków drogowych. Znaczenie ma też stan cywilny kierowcy. Jeśli jest to samotny kawaler, zapłaci więcej niż osoba, która posiada dzieci i jest w związku małżeńskim. Tu znowu w grę wchodzą statystyki. Osoba, która nie jest singlem, ma skłonność do bezpieczniejszej i wolniejszej jazdy z racji wożenia w swoim samochodzie żony/męża oraz dzieci. Ostatecznie na wysokość naszej składki wpływają ewentualnie zniżki wynikające z bezwypadkowej jazdy oraz miejsce zamieszkania. Większą składkę zapłaci bowiem mieszkaniec dużego miasta, gdzie nietrudno o stłuczkę lub wypadek, niż osoba zameldowana w małym miasteczku lub na wsi.