Zakładamy lokaty
Lokaty to jeden z najbezpieczniejszych sposobów przechowywania o oszczędzania pieniędzy. Nie dość, że nasze środki finansowe są na lokatach bezpieczne, to na dodatek, bez żadnego ryzyka zarabiamy tu pieniądze.
Wybór lokaty powinniśmy oprzeć na trzech najważniejszych parametrach. Chodzi oczywiście o oprocentowanie, czas trwania lokaty, kapitalizacja odsetek oraz co się dzieje w przypadku wcześniejszego zerwania depozytu. Kluczowe dla naszego zarobku jest oprocentowanie. Wyraża się je w skali roku, więcej, jeśli decydujemy się na lokatę krótszą niż dwanaście miesięcy, to musimy mieć to na uwadze, obliczając przyszły zysk. Warto też pamiętać, że niestety od każdego zysku będziemy musieli odliczyć dziewiętnastoprocentowy podatek Belki. Tego unikniemy tylko i wyłącznie przy lokatach jednodniowych. Są one stworzone jednak tylko dla osób posiadających naprawdę duże oszczędności i możliwość taką oferują tylko niektóre banki.
Kolejnym wskaźnikiem, który bierzemy pod uwagę, jest okres trwania lokaty i kapitalizacja odsetek. Ta może być miesięczna, kwartalna lub na koniec całej lokaty. To bardzo istotny czynnik w przypadku wcześniejszego zerwania depozytu oraz dla wypracowanego na koniec zysku. Prosta zasada mówi, że im częstsza kapitalizacja odsetek, tym nasz zysk jest większy. Powinniśmy też mieć pełną świadomość co się stanie, jeśli przed czasem wycofamy nasze pieniądze, czyli po prostu zerwiemy lokatę. Wiele z nich jest zbudowanych w taki sposób, że zerwanie depozytu nawet na tydzień przed jego końcem oznacza brak wypłaty jakichkolwiek odsetek. Warto szukać takich lokat, które mają możliwość wypłaty, chociaż części odsetek, jeśli sytuacja zmusi nas jednak do przedwczesnego zerwania lokaty.
W przypadku lokat inaczej niż jest to przy grze na giełdzie lub uczestnictwu w funduszach inwestycyjnych, nie ma możliwości utraty początkowego kapitału. Lokaty są pod tym względem najbezpieczniejszym narzędziem do oszczędzania i pomnażania kapitału. Nawet bowiem w przypadku bankructwa banku, odzyskamy wszystko zainwestowane przez nas pieniądze.